XI Warszawska Konferencja Onkologiczna

Wykładowcy

XI Warszawska Konferencja Onkologiczna

dr hab. n. med. Beata Jagielska

Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego jest specjalistką w dziedzinie chemioterapii nowotworów oraz onkologii klinicznej, a wykształcenie medyczne zdobyła w Warszawie. Od lat związana z Instytutem, gdzie pełniła funkcje kierownicze, w tym kierownika Kliniki Diagnostyki Onkologicznej, Onkologii Kardiologicznej i Medycyny Paliatywnej oraz zastępcy dyrektora ds. lecznictwa i rozliczeń świadczeń zdrowotnych. Pełni również rolę Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie onkologii klinicznej i aktywnie działa w towarzystwach naukowych. Jest autorką licznych publikacji naukowych oraz opracowań dotyczących organizacji systemu ochrony zdrowia.

prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski

Specjalista w zakresie chirurgii ogólnej i onkologicznej, pełniący funkcję Kierownika Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jego głównym obszarem zainteresowań są czerniaki skóry oraz mięsaki tkanek miękkich i kości, w tym GIST. Autor i współautor ponad 800 prac naukowych, z Impact Factorem powyżej 4000 oraz wysokim indeksem cytowań, uhonorowany tytułem Highly Cited Researcher. Aktywnie uczestniczy w międzynarodowych programach badawczych i pełni szereg ważnych funkcji w organizacjach naukowych, w tym w Polskim Towarzystwie Onkologii Klinicznej oraz w różnych grupach roboczych międzynarodowych organizacji onkologicznych.

prof. dr hab. n. med. Paweł Wiechno

Kierownik Kliniki Nowotworów Układu Moczowego w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. Ukończone studia medyczne oraz zdobycie tytułów doktora i doktora habilitowanego na podstawie prac dotyczących leczenia nowotworów i zaburzeń hormonalnych po orchidektomii. Autor licznych prac naukowych, rozdziałów w podręcznikach oraz redaktor monografii, z wysokim Impact Factorem i Indeksem Hirscha. Zaangażowany w międzynarodową współpracę naukową, w tym w projekty Komisji Europejskiej dotyczące poprawy opieki nad pacjentami z rakiem.

dr hab. med. Wojciech Wysocki, prof. UAFM

Doświadczony chirurg onkologiczny, od ponad 25 lat zaangażowany w leczenie pacjentów z chorobami nowotworowymi oraz rozwój edukacji medycznej. Przez wiele lat pracował w krakowskim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii, gdzie kierował Kliniką Chirurgii Onkologicznej, a obecnie prowadzi Katedrę Chirurgii na jednej z krakowskich uczelni. Pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma “Nowotwory Journal of Oncology”, działając jednocześnie w zarządzie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Jest autorem ponad 150 artykułów naukowych, licznych rozdziałów w podręcznikach oraz współredaktorem wiodących publikacji z zakresu chirurgii onkologicznej.

mgr farm. Kamila Urbańczyk

Farmaceutka kliniczna z wieloletnim doświadczeniem, od 2017 roku pracująca bezpośrednio na oddziałach szpitalnych, gdzie specjalizuje się w opiece farmaceutycznej w obszarze zabiegowym i antybiotykoterapii. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Queen’s University Belfast, z międzynarodowym doświadczeniem zdobytym podczas staży w kilku krajach europejskich. Pełni funkcję asystentki w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Klinicznej, prowadząc jednocześnie badania w ramach doktoratu dotyczącego usług farmacji klinicznej w Polsce. Jest prezeską Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej oraz członkinią Komitetu Głównego Europejskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej.

Dr. Michel Alexander Struwe, Ph.D.

Obecnie pełni funkcję badacza postdoktoranckiego na Uniwersytecie im. Christiana-Albrechta w Kilonii, Niemcy. Posiada doktorat w dziedzinie nauk farmaceutycznych uzyskany na Uniwersytecie Kilońskim, gdzie ukończył studia z najwyższymi wyróżnieniami. Jego badania skupiają się na biosciences molekularnych, ze szczególnym uwzględnieniem biologii strukturalnej i enzymologii. Dysponuje bogatym doświadczeniem w mentorowaniu studentów oraz jest autorem licznych publikacji w czołowych czasopismach naukowych.

dr hab. n. med. Marta Olszyna-Serementa

Specjalistka radioterapii onkologicznej oraz doktor nauk medycznych, związana z Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, gdzie pełniła różne funkcje, w tym Starszej Asystentki w Klinice Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej. Autorka i współautorka prac naukowych oraz współtwórczyni rozdziałów w podręcznikach dotyczących leczenia nowotworów klatki piersiowej. Prowadzi działalność dydaktyczną, organizując seminaria i kursy specjalizacyjne oraz pełniąc funkcję kierownika specjalizacji z radioterapii onkologicznej. Uczestniczka międzynarodowych szkoleń i staży, a także członkini licznych towarzystw naukowych, takich jak European Society of Radiotherapy and Oncology (ESTRO) i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (PTOK).

dr hab. n. med. Paweł Koczkodaj, Prof. Instytutu, EMBA

Specjalista w zakresie epidemiologii i prewencji nowotworów, pełniący funkcję profesora w Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jego praca naukowa koncentruje się na zdrowiu publicznym, ze szczególnym uwzględnieniem prewencji nowotworów złośliwych oraz polityki zdrowotnej. Jest laureatem prestiżowych stypendiów, m.in. Fulbright-Schuman Award oraz uczestnikiem programów badawczych w USA. Kieruje oraz bierze udział w krajowych i międzynarodowych projektach naukowych, współpracując z organizacjami takimi jak IARC, WHO i CDC, a także jest autorem licznych publikacji naukowych i prelegentem na kongresach międzynarodowych.

dr n. med. Katarzyna Pogoda

Doświadczona onkolog kliniczna i badaczka, specjalizująca się w leczeniu raka piersi oraz badaniach nad jakością życia pacjentów onkologicznych. Skupia się na zaawansowanych przypadkach, takich jak potrójnie ujemny rak piersi, przerzuty do mózgu oraz nowotwory u młodych kobiet, prowadząc jednocześnie badania nad zmianami molekularnymi i czynnikami rokowniczymi. Aktywnie działa w międzynarodowych grupach badawczych, kieruje projektami naukowymi i angażuje się w inicjatywy wspierające pacjentki. Jest cenioną autorką publikacji naukowych, wykładowczynią oraz laureatką licznych nagród za wkład w rozwój onkologii.

Dr. Alireza Tafazoli, Ph.D.

Genetyk człowieka, asystent badawczy oraz badacz po doktoracie na Uniwersytecie w Toronto, Kanada. Specjalizuje się w naukach biomedycznych i biostatystyce, z naciskiem na farmakogenomikę w ramach medycyny genomowej. Jego główne działania obejmują wykorzystanie technologii sekwencjonowania nowej i trzeciej generacji, w tym platform sekwencjonowania długozasięgowego, oraz narzędzi bioinformatycznych do dekodowania potencjalnie patogennych farmakowariantów w ludzkim genomie. Skupia się na analizie farmakogenomicznych wariantów w genomie ludzkim, mających potencjał do zastosowania w medycynie.

dr Małgorzata Meluch

Od 2014 roku związana z Narodowym Instytutem Onkologii, a od 2018 pracuje w Klinice Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej jako starszy asystent onkologii klinicznej. W 2023 roku uzyskała tytuł specjalisty onkologii klinicznej. Jest autorką licznych publikacji naukowych oraz uczestniczką międzynarodowych szkoleń, m.in. ESMO BC Masterclass, Virtual Preceptorship on Breast Cancer, Champalimaud Center w Lizbonie oraz CEE Scientific Forum w Bukareszcie. Brała czynny udział w kampaniach Ministerstwa Zdrowia „Planuję długie życie” oraz „Onkologia – włącz medyczną pasję”.

Monika Dzienyńska-Dyk
PROWADZĄCA

Rzecznik Prasowa Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

dr n. med. Mariola Kosowicz

Kieruje Poradnią Psychoonkologii w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie i specjalizuje się w psychoterapii osób przewlekle chorych. Jest autorką licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu psychoonkologii, komunikacji medycznej i wsparcia w chorobach przewlekłych. Aktywnie uczestniczy w konferencjach naukowych oraz projektach badawczych, a także należy do wielu prestiżowych organizacji krajowych i międzynarodowych. W swojej prywatnej praktyce prowadzi psychoterapię par i rodzin przeżywających kryzys.

dr n. med. Aleksandra Konieczna

Specjalistka onkologii klinicznej związana z Kliniką Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Zajmuje się leczeniem raka piersi, szczególną uwagę poświęcając pacjentkom w podeszłym wieku. Aktywnie działa w ramach Sekcji Onkologii Geriatrycznej Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Koordynuje pierwszy w Polsce pododdział onkologii geriatrycznej dedykowany chorym na raka piersi.

mgr Jolanta Meller

Dyplomowana pielęgniarka-instrumentariuszka, perfuzjonistka w kardiochirurgii, specjalistka w zarządzaniu ochroną zdrowia, posiadająca wieloletnie doświadczenie w organizacji i koordynacji usług medycznych. Kierowała Działem Obsługi Ambulatoryjnej oraz Przychodnią Onkologiczną w Centrum Onkologii w Warszawie, zarządzając zespołami i koordynując programy profilaktyczne oraz administracyjne. Absolwentka studiów MBA w ochronie zdrowia, ekspertka ds. oceny projektów w Ministerstwie Zdrowia, autorka i koordynatorka programów profilaktyki onkologicznej i leczenia chorób układu oddechowego.

dr hab. n. med. Jakub Kucharz, prof. NIO-PIB

Kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Układu Moczowego w Narodowym Instytucie Onkologii – PIB, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Pełni funkcję Członka Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Specjalizuje się w leczeniu nowotworów układu moczowo-płciowego, zwłaszcza raka nerkowokomórkowego oraz rzadkich i złożonych przypadków onkologicznych. Szczególną uwagę poświęca terapii pacjentów w podeszłym wieku, z chorobami współistniejącymi oraz powikłaniami po terapii celowanej i immunoterapii.

dr hab. n. med. Iwona Ługowska, prof. Instytutu

Wybitna onkolog kliniczna, pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej oraz kierownik Centrum Doskonałości Onkologii Precyzyjnej w Narodowym Instytucie Onkologii. Prowadzi ponad 80 badań klinicznych, w tym badania „First in Human”. Jest ponadto zaangażowana w wiele projektów naukowo badawczych Unii Europejskiej – Mission Cancer oraz Europe’ Beating Cancer Plan. Autorka licznych publikacji i redaktorka podręczników specjalistycznych, aktywnie uczestniczy w projektach UE w ramach Europe’s Beating Cancer Plan. Laureatka wielu prestiżowych nagród, absolwentka studiów MBA i uczestniczka międzynarodowych programów oraz staży w czołowych ośrodkach onkologicznych.

prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz 

Absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej z 2004 roku, doktor nauk medycznych od 2007, doktor habilitowany od 2009, profesor nauk medycznych od 2020, specjalista onkologii klinicznej i radioterapii onkologicznej. Od 2017 roku pełni funkcję kierownika Kliniki Onkologii i Radioterapii. Autor i współautor ponad 140 publikacji o zasięgu międzynarodowym, cytowanych około 18 700 razy (indeks Hirscha – 55).

dr hab. n. med. Magdalena Knetki-Wróblewska 

Specjalista onkologii klinicznej, adiunkt Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej. Autorka i współautorka publikacji dotyczących raka płuca, pierwotnych nowotworów grasicy i leczenia wspomagającego. Współautorka projektów edukacyjnych związanych z immunoterapią nowotworów i leczeniem ukierunkowanym molekularnie. Uczestniczy w wieloośrodkowych badaniach klinicznych związanych z leczeniem nowotworów obszaru klatki piersiowej.

prof dr hab. med. Jarosław Reguła

Kierownik Kliniki Gastroenterologii Narodowego Instytutu Onkologii oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterologii i onkologii klinicznej. Staż w University College London w latach 1992-3.  Konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii oraz koordynator krajowego kolonoskopowego programu badań przesiewowych w latach 2000-2022. Wice-prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii oraz członek lub członek zarządu kilku europejskich towarzystw naukowych (EAGEN, ESDO, ESMO, ESGE, UEG). Kilka publikacji w New England Journal of Medicine związanych z kolonoskopii przesiewową.

dr n. med. Bożena Sikora-Kupis

Specjalistka onkologii klinicznej, zawodowo związana z Kliniką Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu nowotworów układu moczowo-płciowego, ze szczególnym uwzględnieniem raka prostaty i pęcherza moczowego. Posiada wieloletnie doświadczenie w kwalifikacji do chemioterapii, immunoterapii, leczenia raioizotopowego oraz w prowadzeniu badań klinicznych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (PTOK), Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO) oraz Multinational Association of Supportive Care in Cancer (MASCC).

dr n. med. Paweł Teterycz

Od początku swojej kariery klinicznej związany jest z Kliniką Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków PIB-NIO. Od 2021 roku współpracuje z Zakładem Matematyki Onkologicznej, a od 2023 roku pełni funkcję głównego specjalisty ds. data science i uczenia maszynowego. Jest autorem i współautorem ponad 50 prac naukowych. Jego zainteresowania zawodowe łączą medycynę kliniczną z zaawansowaną analizą danych.